شبستان مجله سبک زندگی بانوان و دختران

آپاندیس چیست

آپاندیس چیست و چه علائمی دارد؟!

حتما تا به حال در مورد بیماری آپاندیس شنیده‌ایم ولی شاید خیلی از ما به طور دقیق ندانیم که آپاندیس چیست در این مطلب قصد داریم به دو سوال رایج در مورد بیماری آپاندیس پاسخ دهیم. یکی از این سوال‌ها این است که ”  آپاندیس چیست  ” و دیگری ” علایم آپاندیس چیست ” و سوال‌های دیگری که در زیر مجموعه این دو سوال قرار می‌گیرد. تا آخر این مطلب همراه ما باشید، امیدوارم برایتان مفید واقع شود.

تعریف و علایم آپاندیس

آپاندیس چیست و کجاست

حتما شما هم نام آپاندیس را شنیده‌اید ولی آیا می‌دانید آپاندیس چیست ؟ و یا از علایم آپاندیس خبر دارید؟ در زمان‌های قدیم بیماری آپاندیس خیلی خطرناک بود ولی امروزه تبدیل به یک بیماری عادی شده است که خیلی از افراد گاهی اوقات ساده از کنار آن رد می‌شوند چون فکر می‌کنند که دچار این بیماری نخواهند شد. حتی در صورت وجود درد در ناحیه شکم به فکرشان هم نمی‌رسد که شاید دچار این بیماری شده باشند. آپاندیس در حالت طبیعی خطرناک نیست ولی می‌تواند تبدیل به بیماری خطرناک شود. ولی با تشخیص زودهنگام می‌توانید از عارضه این بیماری در امان بمانید. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه شبستان، به مطالعه کلی بیماری آپاندیس می‌پردازیم. تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

آپاندیس چیست

آپاندیس چیست وچگونه درمان میشود

در جواب سوال ” آپاندیس چیست ” باید بگوییم آپاندیس یک زائده‌ی انگشتی شکل است که از روده بزرگ انشعاب می‌گیرد. برای خیلی از افراد سوال پیش می‌آید که آپاندیس دقیقا در کدام قسمت بدن وجود دارد؟ محل قرارگیری آپاندیس از روی بدن، پایین شکم، سمت راست و از داخل بدن در محل اتصال روده باریک به روده بزرگ است.

در واقع آپاندیس یک زائده طبیعی در بدن به شمار می‌آید و جالب اینجاست که کارایی آن شناخته شده نیست ولی می‌دانیم که هیچ ارگانی در بدن بدون حکمت قرار داده نشده است ولی خیلی از افراد بدون هیچ عوارضی بدون آپاندیس زندگی می‌کنند!

همانطور که گفتیم آپاندیس یک پدیده طبیعی است و فقط موقعی نگران‌کننده خواهد بود که التهاب ایجاد شود. داخل آپاندیس یک مجرای باریکی وجود دارد که اگر به هر دلیلی این مجرا بسته شود، ترشحات در پشت آن جمع شده و باعث رشد میکروب‌های بیماری‌زا در این قسمت بالا می‌رود و علائم آپاندیسیت یا همان التهاب آپاندیس را ایجاد می‌کند.

آپاندیس در موقع ملتهب شدن توسط پزشکان باید از بدن خارج شود و بدون هیچ مشکلی فرد به زندگی عادی‌اش ادامه دهد. مشکل وقتی ایجاد می‌شود که آپاندیس پاره شود که در این صورت احتمال مرگ بسیار زیاد است به همین دلیل تشخیص این بیماری در سریع‌ترین زمان ممکن اهمیت خیلی زیادی دارد.

علایم آپاندیس

آپاندیس مزمن چیست

درد در ناحیه ناف

محل دقیق آپاندیس را بیان کردیم، اگر در آن ناحیه دردی احساس کردید و یا حتی در ناحیه اطراف ناف درد داشتید، باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. اگر با تکان دادن دست و پا، سرفه، عطسه و … درد بدتر شود، احتمال این که درد ناشی از آپاندیس باشد، زیاد است. برای این که از وجود هر بیماری سریع آگاه شوید تا منجر به شدید شدن بیماری نشود، باید علائم بیماری را شناخته و هر چه سریع به پزشک مراجعه کنید.

لرز و تب درجه پایین و تشنج

بعضی وقت‌ها ممکن است علایم آپاندیس شبیه بیماری‌های معمولی باشد. مثلا ممکن است فردی که به بیماری آپاندیس دچار است، لرز و تب درجه پایین و یا دچار تشنج شود.

دکتر پین می­‌گوید: اگر معده درد با تب صد درجه داشته باشید، احتمالا جای نگرانی نیست. اما اگر تب صد و سه درجه داشته باشید و معده درد شما به قدری شدید باشد که نتوانید سرپا بایستید، ممکن است ورم آپاندیس باشد پس هر سریع‌تر باید به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص داده شود.

درد شدید ناگهانی از علایم آپاندیس

موقعی که در ناحیه پایین شکم درد خیلی شدیدی احساس کردید به گونه‌ای قبلا این درد را تجربه نکرده بودید، به احتمال زیاد ورم آپاندیس است. ورم آپاندیس آن­ قدر شدید است که اگر کسی در خواب باشد او را بیدار می­‌کند. به محض آغاز، چنان که دکتر پین می‌گوید، شدت درد می‌­تواند سریعا طی چند ساعت افزایش یابد. پس بهتر است تا درد افزایش نیافته سریع به بیمارستان مراجعه کنید.

علایم آپاندیس

علایم آپاندیس، یبوست و اسهال

ممکن است درد شکم و یبوست و اسهال را بارها و بارها تجربه کرده باشید و این دلیل بر وجود بیماری آپاندیس نیست ولی اگر همراه درد شکم ، (قسمت راست و پایین شکم) یبوست و اسهال بود، باید سریع به پزشک مراجعه کنید چون احتمال وجود بیماری آپاندیس وجود دارد.

استفراغ و یا حالت تهوع و کاهش اشتها

ممکن است گاهی اوقات بی‌اشتها باشیم و یا حتی حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، اگر بعد از یک یا دو روز حالتان بهبود یافت، طبیعی است و علایم آپاندیس در آن دیده نمی‌شود ولی اگر حالتان رفته رفته وخیم‌تر شد و با تب و درد قسمت راست شکم همراه شد، باید سریع به یک پزشک خوب مراجعه نمایید. در حالت کلی در موقعی که اسهال و استفراغ بیش از ۲ روز ادامه یابد، باید به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر آپاندیس نباشد.

گاز و نفخ معده

گاز و نفخ شکم و معده یک امر طبیعی است که بعد از خوردن غذاهای سنگین مانند نوشابه و یا پیتزا و … ایجاد می‌شود ولی اگر رفته رفته درد بیشتر شود، تا جایی که مانع خواب شما شود، همچنین به همراه تب و یا درد در ناحیه سمت راست پایین شکم باشد، ورم آپاندیس است.

افزایش درد با فشار دادن

برای تشخیص آپاندیس می‌توانید قسمت راست پایین شکم خود را فشار ‌دهید و سپس موقع رها کردنش درد احساس کنید این از علائم ورم آپاندیس است. پس دوباره آن قسمت را فشار ندهید. مخصوصا اگر تب و یا حالت تهوع داشتید، در سریع‌ترین زمان ممکن خود را نزد پزشک برسانید.

به جواب سوال آپاندیس چیست و علایم آپاندیس رسیدم، در ادامه این مطلب کلیپی کوتاه در مورد بیماری آپاندیس را مشاهده می‌کنید:

کلیپ تعریف و کاربرد آپاندیسدانلود ویدئویی در مورد آپاندیس

امیدوارم این مطلب از مجله برایتان مفید بوده  باشد و اطلاعات عمومی‌تان در مورد بیماری آپاندیس افزایش پیدا کرده باشد. باید در مورد بیماری‌ها و علائم آن‌ها آشنا باشید تا همیشه سالم بمانید، حتی در صورت وجود بیماری، سریع مطلع شده و روش درمان آن را پیدا کنید.