شبستان مجله سبک زندگی بانوان و دختران

خواص مغز تخمه آفتابگردان خام

خواص جالب و مفید مغز تخمه آفتاب گردان

گل آفتاب‌گردان زخم‌ها را التیام داده و فشار خون را پایین می‌آورد. در کل برای سلامتی بسیار مفید است. آیا می‌دانید خواص مغز تخمه آفتاب گردان چیست؟ تخمه آفتاب‌گردان سرشار از روی، فسفر، پتاسیم و آهن است. همچنین دارای ویتامین B و ویتامین E می‌باشد که هر کدام از این موارد برای سلامت و تقویت بدن مفید است. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه شبستان، خواص مغز تخمه آفتاب گردان را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

خواص مغز تخمه آفتاب گردان

خواص مغز تخمه آفتاب گردان

طبع تخمه آفتاب‌گردان خشک و گرم است، برخی از خواص مغز تخمه آفتاب گردان برای سلامتی و تندرستی عبارتند از:

کاهش کلسترول خون

تخمه آفتاب‌گردان سرشار از فیتواسترول‌ها هستند، که ساختاری شبیه کلسترول دارد و با کلسترول بد خون مقابله می‌کند. در واقع این تخمه‌ها داخل روده با کلسترول مبارزه می‌کند و باعث کاهش جذب کلسترول خون می‌شود و به این ترتیب از طریق مدفوع دفع می‌شود.

تسکین آلرژی و مشکلات التهاب با مغز تخمه آفتابگردان

تخمه آفتاب‌گردان سرشار از ویتامین E است به طوری که یک مشت از این تخمه‌ها، ۹۰% از نیاز روزانه ما به ویتامین E را تامین می‌کند. همچنین تخمه آفتاب‌گردان یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال‌های آزاد التهاب را برطرف می‌کنند.

خواص مغز تخمه آفتابگردان خام

تامین انرژی روزانه

یکی دیگر از خواص مغز تخمه آفتاب گردان تامین انرژی روزانه ما است. یک مشت تخم آفتاب‌گردان ۵۵% از ویتامین B1  را تامین می‌کند. همچنین دارا بودن میزان قابل توجهی از فولات (اسیدفولیک) و اسید پانتوتنیک یا ویتامین B5 و ویتامین‌های دیگر گروه B، باعث استفاده بهتر از هیدرات کربن یا همان قندها می‌شود که در نهایت موجب پرانرژی شدن شما می‌شود. برای انجام کارهای روزانه شما باید هر روز پرانرژی باشید.

سلامت و جوان‌سازی پوست

همانطور که گفتیم تخمه آفتاب‌گردان سرشار از ویتامین  E است که این ویتامین برای سلامت و جوان‌سازی پوست بسیار مفید و ضروری است. این تخمه‌ها پوست را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می‌کند و باعث کم شدن چین و چروک پوست صورت و بدن می‌شود.

فواید مغز تخمه آفتاب گردان

درمان سرما خوردگی با تخمه

تخمه آفتاب‌گردان باعث درمان سرماخوردگی و تسکین درد می‌شود که برای بهره‌مند شدن از این خاصیت کافی است، حدود ۳۰گرم تخم آفتابگردان را در  لیوان آب جوش ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دو بار در روز بنوشید

موارد احتیاطی و منع مصرف تخمه آفتاب‌گردان

  • پیشنهاد می‌کنیم همیشه از تخمه آفتاب‌گردان تازه استفاده نمایید و از خوردن تخم‌های آفتاب‌گردان کهنه اجتناب کنید.
  • از مصرف بیش از حد آفتاب‌گردان (بیش از ۶۰ گرم در روز برای مدت طولانی) خودداری کنید چون باعث افزایش بیش از حد عنصر سمی کادمیوم در خون می‌شود.
  • همچنین مصرف بیش از حد باعث بروز جوش و چاقی می‌شود.

ممنون که تا آخر این مطلب همراه ما بودید ♥